多多棋牌

Former chief editor of Fujian Daily and a member of the Social Affairs Committee,
Comrade Liang Jianping, Former Deputy Secretary of the Party Group of Fujian Daily News Group

Source: Fujian Provincial Commission for Discipline Inspection of the JISC website: 2019-08-20 09:56:00 Font size: [Big] [Medium] [Small]

Comrade Liang Jianping, former editor-in-chief and member of the Social Affairs Committee of Fujian Daily, and former deputy secretary of the party group of Fujian Daily News Group, have taken the initiative to commit a crime. They are currently cooperating with the Fujian Provincial Discipline Inspection Commission to review and investigate.

Resume of Liang Jianping

Liang Jianping, male, Han nationality, born in March 1959, Yunxiao, Fujian, university degree, joined work in June 1975, and joined the Chinese Communist Party in July 1978.

From June 1975 to December 1978, he served as a educated youth in the forest farm of Xunmei Commune in Yunxiao County, Fujian Province; from December 1978 to October 1984, he served as a news cadre of Fujian Daily; from October 1984 to August 1997, he served successively Deputy Head of Fujian Daily in Longyan and Zhangzhou Reporter Station, Deputy Director of Fujian Daily's Chief Editor's Office, Deputy Director and Director of Fujian Daily's Political and Editing Office, Assistant to the Chief Editor of Fujian Daily, and Director of Fujian Daily's Mobile Acquisition Department (during 1995) (From July to July 1997, he served as Deputy Secretary of the Municipal Party Committee in Yong'an, Sanming); from August 1997 to December 1997, he served as Assistant Editor-in-Chief (Direct Director) of Fujian Daily News Agency; from December 1997 to August 2002 Member of the editorial board and deputy editor-in-chief of Fujian Daily, from August 2002 to October 2008, deputy secretary of the party group of Fujian Daily News Group, deputy editor-in-chief of Fujian Daily, and member of the Social Affairs Committee; October 2008 From July to July 2009, he served as Executive Deputy Chief Editor and Member of the Social Affairs Committee of Fujian Daily, and Deputy Secretary of the Party Group of Fujian Daily News Group. From July 2009 to March 2019, he served as Chief Editor and Social Affairs Committee of Fujian Daily. Member, Fujian Daily Newspaper Collection Deputy party secretary; March 2019, retired.

Related news

    © Xiamen Municipal Commission of Discipline Inspection, Xiamen Municipal Commission of Supervision, Copyright ICP 13011616

    威尼斯人游戏官网 大发手游-多多棋牌 两元彩票网-多多棋牌 中华彩票网-多多棋牌 UU快3-多多棋牌 500万彩票网-多多棋牌 360彩票网-多多棋牌 500万彩票网-多多棋牌 彩天堂 福利网 江苏福彩网 网站地图